POWRÓT DO GALERII

...Przyciągnęła mnie tutaj sława jednego z najpiękniejszych rejonów pustynnych na świecie. Majestatyczne ostańce wyrastające z piaszczystego dna doliny tworzą przepiękne formy skalne - groty, kaskady, łuki, wąwozy i mosty. Życie widoczne jest tu przede wszsytkim wiosną... latem królują tu głównie saksauły, będące schronieniem i źródłem pokarmu dla owadów i agam...

JOR_0555.jpg

◊◊◊WADI RUM

Wadi Rum to największa i chyba najpiękniejsza Wadi w Jordanii. Wadi - czyli sucha dolina o pustynnym charakterze, napełniająca się wodą tylko w okresie pory deszczowej. Z piaszczystego dna doliny wyrastają piaskowe, monumentalne ostańce, mieniące się wszelkimi odcieniami żółci, czerwieni, różów i brązów. Rejon ten przypominał mi Monument Valley (Dolinę Pomników) znajdującą się w Arizonie, jednak poddaną w mniejszym stopniu procesom erozji.

Wadi Rum zamieszkuje około 4 tysięcy Beduinów, z czego 30 rodzin w wiosce zwanej Rum. To właśnie w obozach beduińskich rozsianych na pustyni można przenocować pod gołym niebem, w niesamowitej ciszy obserwując szlak Drogo Mlecznej i tysiące innych gwiazd, które tutaj widoczne są o wiele wyraźniej niż gdzie indziej.

Kolejnym spektaklem natury są tutaj wschody i zachody słońca. Żeby w pełni docenić zmieniające się w ciągu sekund kolory (podobnie jak w przypadku Ayers Rock - Uluru w Australii), warto wdrapać się na jeden z kamiennych ostańców - z góry widoczna jest całe spektrum zmieniających się barw.

W ciągu dnia można wybrać jeden z kilku sposobów wędrowania po pustyni - przemierzyć szlak na piechotę lub terenówką, można także wynająć wielbłąda lub konia z przewodnikiem. Na Wadi Rum popularna jest także wspinaczka skałkowa oraz... staczanie się z wydmy w stylu dowolnym ;-)  Niezależnie od wyboru, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu - okoliczny teren to  ziemia niegościnna, łatwo się tu zgubić. Latem, kiedy panują tu ekstremalne temperatury, odwodnienia organizmu i udar słoneczny jest kwestią kilku godzin.

DALEJ

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, teksty, pliki znajdujące się na tej stronie są własnością jej autorki i podlegają ochronie prawnej © Patrycja Ciosek